Jak się ustrzec przed atakiem na bankowe konto internetowe?

Niemal w każdym tygodniu słychać o różnego rodzaju atakach hackerskich na bankowe konta internetowe. I chociaż ten problem nie dotknął jak dotąd żadnego z Klientów naszego Banku, to warto profilaktycznie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby skutecznie zapewnić ochronę swoim środkom. Oto najważniejsze z nich:

1) Nie należy wchodzić na stronę logowania do systemu korzystając z odnośników otrzymanych pocztą e-mail lub znajdujących się na stronach nie należących do Banku.

2) Nie należy odpowiadać na żadne e-maile dotyczące weryfikacji Twoich danych (np. identyfikatora, hasła) lub innych ważnych informacji - Bank nigdy nie zwraca się o podanie danych poufnych za pomocą poczty elektronicznej.

3) Zawsze przed logowaniem należy sprawdzić, czy adres strony Banku rozpoczyna się od https://

4) Powinno się zawsze przed logowaniem zweryfikować Certyfikat Bezpieczeństwa Banku (dla kogo został wystawiony), którego szczegóły są dostępne po kliknięciu na symbol kłódki w oknie przeglądarki.

5) Należy unikać przekopiowywania numerów rachunków (np. kopiuj/wklej; ctrl+c / ctrl+v) zalecane jest ich ręczne wpisywanie do zleceń w systemie albo uważne sprawdzenie wklejanego numeru z oryginalnym.

6) Nie należy przesyłać mailem żadnych danych osobistych typu: hasła, loginy, numery kart, itp.

7) Nie należy przechowywać loginu i hasła do systemu w tym samym miejscu, a tym bardziej udostępniać ich innych osobom.

8) Należy unikać logowania z komputerów, do których mają dostęp również inne osoby (szczególnie w miejscach publicznych!)

9) Należy na bieżąco aktualizować system operacyjny (np. Windows) oraz szczególnie narażone na ataki hackerskie oprogramowania, tj. przeglądarki internetowe, java, flash player oraz oprogramowanie do obsługi plików pdf.

10) Należy zawsze stosować oprogramowanie antywirusowe oraz zapory systemu (tzw. firewall) oraz dbać o ich bieżącą aktualizację.

11) Unikać instalacji oprogramowania z niepewnych źródeł pochodzenia.

12) Za każdym razem kończąc pracę z systemem używać funkcji 'wyloguj".

13) W przypadku jakichkolwiek podejrzeń skontaktować się z Bankiem (najpóźniej ok godz. 7:30-8:00 najbliższego dnia roboczego).

Pomimo, że zasad jest sporo, to warto je stosować, wszak licho nie śpi!

Kursy walut

Kursy walut2019-01-18 obowiązuje od godziny: 16:00
1 EUR4.1539
1 USD3.6497
1 CHF3.6464
1 GBP4.6933
więcej

Stawki referencyjne

WIBOR 1M - średnia 1,64%
WIBOR 3M - średnia 1,72%
WIBID 1M - średnia 1,44%
Redyskonto Weksli NBP 1,75%
Referencyjna NBP 1,50%
Lombardowa NBP 2,50%
więcej